Problem ze spaniem w ciągu dnia u małego dziecka

Witam, nasza coreczka skonczyla9 msc.Od2msc, nie spi popoludniami, nie chce spac w swoim lozeczku.Po jedzonku o godz.11musze polozyc ja do nosidelka, ululac, wtedy przespi 1-2godz,bo na spacerze nie chce.Jednak popoludniami jest katastrofa, jak klade ja do lozeczka, dostaje szalu I sie zanosi, nawet spacery nie pomagaja. Do 7msc nie bylo problemu.Nie moge nauczyc jej spania w dzien w lozeczku, jest ciezko.Teraz wieczorami jest tak padnieta, ze nie da sie jej wykapac, bo placze. Pomozcie prosze.

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Niektórym dzieciom w tym wieku wystarcza jedynie jedna drzemka w ciągu dnia. Niemniej wskazany byłby choć krótki odpoczynek popołudniem, nawet niezakończony drzemką. Niech Pani spróbuje wprowadzić popołudniowy rytuał, np. mleko z ulubionymi herbatnikami, czytanie książeczki w łóżku, zaciemnienie pokoju, kołysanka. Być może za którymś razem uda się dziecku usnąć. Na naukę samodzielnego zasypiania w łóżeczku może być dla Pani córki jeszcze za wcześnie.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Trudno jest cokolwiek poradzić w tym momencie. Warto jednak podkreślić, że sen w dzień nie jest bezwzględnie konieczny.