Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 8 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy emocjonalne 19-latka. Czy to może być depresja?

Mam 19 lat, wspaniałą rodzinę, cudowną dziewczynę, dobrą sytuację finansową rodziny. Z moją wiedzą i umiejętnościami było dobrze. Niestety, po przyjściu na medycynę moja nauka nie wyglądała już tak dobrze. Mam wewnętrzny opór przed uczeniem się. Mam również częste zmiany nastroju (kilka razy dziennie). Najpierw mam wrażenie, że wszystko będzie dobrze, że mogę sobie poradzić, a po dość niedługim czasie mam wrażenie, że jestem na drugim końcu. Również mam apatię, niechęć do działania, problemy z podjęciem decyzji. Czasami mam wrażenie, że potrzebuję płakać, a nie mogę tego zrobić. I ogólny stan rezygnacji. Taki stan utrzymuje się od początku listopada.

MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu

Czy autyzm jest wyleczalny?

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, czy autyzm jest wyleczalny.

Witam serdecznie!

Pierwsza myśl, jaka nasuwa mi się po przeczytaniu Pana e-maila, to związek pomiędzy spadkiem nastroju a rozpoczęciem studiów. Proszę się zastanowić, kiedy zaczęły pojawiać się problemy? Czy mogą wynikać z faktu wyprowadzenia się od rodziców (jeśli studiuje Pan poza rodzinną miejscowością), z niepewności co do podjętego kierunku, z ilości materiału do nauki.

Ma Pan problem z odblokowaniem emocji, z płaczem. Proszę spróbować nazwać dokładniej uczucia, które Pan odczuwa. Może je Pan wypisać na kartce, a później postarać się je wyrazić.

Zachęcam również do wizyty u psychologa. Pana opis nasuwa kierunek poszukiwania przyczyny problemu, dlatego serdecznie namawiam do podjęcia psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie!

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy