Problemy emocjonalne 4-latka po pójściu do przedszkola

Witam. Mój synek ma 4,5 roku , od 2 września zaczął chodzić do przedszkola , pierwszy dzień było super , wcale nie płakał i był chętny tam iść ale teraz z dnia na dzień jest coraz gorzej , płacze wieczorami czasami w nocy się budzi i mówi mi że nie chce isć do przedszkola gdy już docieramy do przedszkola zaczyna się płacz ja wiem że mu jest trudno bo przez 4 lata był ze mną ciągle w domu ale nawet nagrody i pochwały nic nie dają , jak mam z nim postępować ?

Wyobrażam sobie, że jest Wam obojgu trudno się rozstać po 4 latach bycia razem. To bardzo naturalne co przeżywa Pani synek i Pani. Dlatego tu najważniejsza jest postawa rodzica, jeśli synek będzie widział, że jest Pani pogodzona z tym chwilowym rozstaniem, będzie słyszał pozytywne komunikaty na temat przedszkola i zalet jakie tam są, a jednocześnie zapewnienia, że mama go bardzo kocha i przyjdzie (tu warto zawsze powiedzieć dziecku kiedy np. po obiedzie, po zabawie itd. i się tego trzymać) szybciej i lepiej zaklimatyzuje się w nowym miejscu. Dziecko potrzebuje zawsze od ok. 2 tyg do ok 4-6 tyg na zaakceptowanie nowej rzeczywistości i przywyknięcia do nowych rytuałów. Pisze Pani o nagrodach, nie polecam nagród typu słodycze, zabawki itd. najlepszą nagrodą będzie pokazanie dziecku co miało dobrego z dnia spędzonego w przedszkolu. Poranne rozstawanie też jest ważne, aby nie trwało długo, ponieważ każda minuta dłużej daje dziecku nadzieję, że jednak mam je z tamtą zabierze i powoduje większą rozpacz, kiedy tak się nie dzieje. Jeśli ten stan będzie trwał dłużej proszę porozmawiać z psychologiem w przedszkolu.

Sprawa z dziećmi zaczynającymi edukację przedszkolna wygląda tak, że pierwsze kilka dni jest cudownie, pięknie, po prostu bajka (zazwyczaj), potem natomiast zaczyna się trudny czas adaptacji. W zależności od wielu czynników (wrażliwość, wcześniejsze okresy separacji z opiekunem lub ich brak...) dziecko krócej lub dłużej adaptuje się do przedszkola (średnio kilka tygodni, ale nawet do kilku miesięcy). Proszę uzbroić się w cierpliwość. Ważne też, by Pani miała dobre zdanie o tej placówce (czy wierzy Pani, że tam jest ok, zna wychowawców, wie, że tam się nic faktycznie złego nie dzieje). Pani pewność wyboru, przyspieszy proces adaptacji syna.

Występujący problem należy do lęków separacyjnych dotyczących więzi z matka, czyli z Panią. Dziecko potrzebuje nie tylko zapewnienia, że Pani wróci po niego, ale tez konkretu, np. jakiej tajemniczej rzeczy, która będzie z nim w przedszkolu, zabawkowy telefon- symbolizujący kontakt z Panią. Przez jakiś czas powinna Pani pozostać z dzieckiem 30min na sali.
Psychoterapeuta Małgorzata Nikonowicz

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Długo był z Panią więc rozłąka jest dla jego ciężka.Pewnie potrzebuje więcej czasu na zaadaptowanie się do nowej sytuacji. Dużo zależeć będzie od Pań przedszkolanek, które w tym trudnym okresie powinny dać mu więcej uwagi i zainreresować pobytem by dobrze mu się ten czas kojarzył. Trzeba rozmawiać i tłumaczy, że tak jak dorośli idą do pracy tak dziecko do przedszkola, że zawsze Pani po niego przyjdzie. Starać się być punktualnie, nie spóźniać by dziecko miało poczucie bezpieczenstwa, że nie zostaje dłużej bo to kolejny lęk. Opowiadać o tym jak Pani chodziła i tata chodził, czytać/opowiadać bajki z wątkiem przedszkolnym, itd
Powodzenia!
Pozdrawiam AM