Problemy emocjonalne u męża

Witam.Bardzo proszę o pomoc lub radę co mam robić.Od trzech miesięcy zauważyłam ,że mój mąż ma problemy emocjonalne tzn.jest przygnębiony,smutny,unika rozmów na poważne tematy,bez werwy do życia i zniechęcony do wyznaczonych przez niego celów.Trudno mu się zabrać do zaplanowanych przez niego czynności.Spowodowane jest to przez finanse może i nie tylko.Mąż jest skrytą osobą i bardzo rzadko dzieli się swoimi problemami twierdząc,że nie chce mnie martwić.Czy to objaw depresji?

Opisywane objawy rzeczywiście mogą być objawem depresji, choć oczywiście na podstawie tego opisu nie można postawić rozpoznania. To ostatnie jest możliwe tylko po osobistym badaniu przez psychiatrę. Warto zachęcić męża do konsultacji psychiatrycznej, gdyż obecnie dysponujemy coraz skuteczniejszymi metodami terapii, co pozwala na skuteczne leczenie większości pacjentów. Jesteśmy w stanie indywidualnie dobierać leki tak by efekt terapeutyczny był jak najlepszy, z zachowaniem dużego bezpieczeństwa. Stosowane obecnie w psychiatrii leki najczęściej nie maja potencjału uzależniającego, a u większości chorych poprawiają funkcjonowanie. Zachęcam też do wspierania męża i do empatycznego zainteresowania się jego problemami - wsparcie tez ma znaczenie terapeutyczne.