Problemy gastryczne u 19-latki

Od długiego czasu okresowo męczą mnie mdłości, zgaga, wzdęcia, skurcze jelit, czasami zaparcia lub luźne stolce. Zdarza się, że odczuwam cofanie się kwasu podczas wzdęć i zaparć. Unikam ostrych przypraw, kawy, alkoholu, cebuli, czosnku, nabiału, smażonych i tłustych potraw. Piję co najmniej butelkę wody mineralnej dziennie i herbatę zieloną. Jem co 3-4 godziny, nie jem na 3-4h przed snem. Stosuję się do zasad racjonalnego żywienia. Śpię na podwyższonej poduszce. Uprawiam umiarkowaną aktywność fizyczną, nie palę. Staram się unikać stresu, chodzę na psychoterapię z kilku powodów. Mimo to objawy nadal występują. Kuracja IPP wręcz pogorszyła objawy, więc lekarz odrzucił refluks. Robiłam szereg badań krwi, kału i USG brzucha. Wyniki prawidłowe. Czy takie okresowe objawy mogą wskazywać na wrzody? Objawy nasilają się po jedzeniu, w czasie głodu, chociaż staram się jeść regularnie. Czasami budzę się w nocy, ale bardzo rzadko. Jestem młodą osobą przez co lekarze, mam wrażenie, nie traktują mnie zbyt poważnie, mówiąc, że to skutek stresu lub IBS. Czy powinnam wykonać badanie trzustki, przeciwciał pod kątem celiakii? Nie wykonałam nigdy gastroskopii, bardzo się jej boję, czuję lęk przed wymiotowaniem, chociaż nie wymiotowałam ani razu, odkąd męczą mnie te objawy. Proszę o pomoc.

Lek. Bartosz Domagała

W celu wykluczenia wrzodów niezbędna jest gastroskopia- proszę znaleźć doświadczonego lekarza wykonującego to badanie. Im większe doświadczenie tym mniej uciążliwe dla Pani będzie badanie, a w tej sytuacji warto je zrobic