Problemy okresu dojrzewania - jak sobie z nimi radzić?

Witam! Mam 16 lat, przechodzę okres dojrzewania i kompletnie sobie nie radzę. Jestem w fatalnym stanie emocjonalnym. Bardzo często płaczę; jestem nieszczęśliwa - wręcz załamana. Wszystko mnie drażni, irytuje. Ciągle na kogoś krzyczę, bo wszyscy i wszystko mnie denerwuje. Do tego nic mi się nie chce i wszystko wydaje się być bez sensu. Do tego nie dogaduję się z rodziną. Za kilka miesięcy zostanę uczennicą szkoły średniej. Czekam na to jak na zbawienie. Na zmianę otoczenia. Liczę również na to, że będę mogła zamieszkać w internacie i odpocząć trochę od mojej rodziny. Do ilu lat będę jeszcze przeżywać coś takiego?

16 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Jesteś w okresie, który charakteryzuje się postawą buntu, zwłaszcza przeciwko regułom narzucanym przez rodziców. Nie napisałaś dokładnie, o co się kłócicie i dlaczego się denerwujesz, ale myślę, że warto rozmawiać o tym z rodzicami. Gdy poruszy się  dany temat na spokojnie, można usłyszeć argumentację drugiej strony i bardzo często po przemyśleniu da się zrozumieć motywy jej działania, a czasem nawet zaakceptować to, co mówi, i pójść na kompromis. To, jak długo będziesz przeżywać coś takiego, nie zależy od wieku, zależy od wzajemnej relacji, poziomu zrozumienia i umiejętności komunikowania się z rodzicami.
Pozdrawiam