Problemy wychowawcze u starszego dziecka

Witam serdecznie. Moj wnuk ma 10 lat nigdy nie zaakceptowal drugiego brata obecnie 7 lat i 6 mc moja corka nie umie tego opanowac. Starszy syn jest silnie z nia zwiazany. Mlodszemu bratu tak bardzo dokucza, wykorzystuje do wszystkiego, osmiesza go i bije ze jaka sie dziecko z czego tez wysmiewa sie starszy. W domu sa zwierzeta, kazdy ma swoje . Dzieci od urodzenia maja kontakt z psami, kotami, rybka, ptaszek, szczurek, ale i zwierzetom starszy lubi dokuczac.... prosze o porade jesli jest to mozl

Dzień dobry,

Proszę znaleźć w swojej okolicy ośrodek (psychoterapeutę), który zajmuje się psychoterapią rodzin (systemową) i udać się na konsultacje, które być może zakończą się propozycją podjęcia psychoterapii.

Ważne jest w jaki sposób przebiega to "dokuczanie". Jeżeli można nazwać te zachowania znęcaniem się (bądź tendencjami do znęcania się - a wydaje mi się, że ośmieszanie oraz bicie młodszego brata, a także męczenie zwierząt można już nazwać znęcaniem się), to znaczy że dzieje się coś niedobrego. Polecam udać się do psychologa dziecięcego, który wykona różnego rodzaju testy i przeprowadzi wywiad kliniczny - być może wnuk przejawia opozycyjno-buntownicze zaburzenia zachowania. Jednakże do postawienia tej diagnozy niezbędny jest osobisty kontakt z dzieckiem i szereg testów diagnostycznych. Proszę nie lekceważyć tych trudności i zając się nimi jak najszybciej. Pozdrawiam.

Szanowna Pani. Zaburzenia zachowania Pani wnuczka, świadczą o popełnianych przez rodziców błędach wychowawczych. Zachowania destrukcyjne w tym wieku są już w pewnym stopniu utrwalone, bo przynoszą wnuczkowi korzyści.
Radziłbym, by możliwie najszybciej skorzystać z pomocy psychologicznej terapeuty rodzinnego. Odkładanie wizyty może doprowadzić do pogłębiania się destrukcyjnych zachowań wnuczka. Po wejściu w okres dorastania problemy wychowawcze się bardziej nasilą i trudniejsza będzie praca korygująca zachowania wnuczka.
Serdeczności
Edward Jakubowicz