Problemy wychowawcze z 13-letnią córką

witam mam corke 13 lat i duzy problem nie chce sie dac badac lekarzowi zamyka sie w pokoju i nie chce chodzic do szkoly idzie raz w tygodniu bo to ja brzuch boli to gardlo to ma zawroty co mam robic juz jestem bezradna

Dzień dobry,

Proszę tego nie lekceważyć i udać się z córką do lekarza psychiatry dziecięcego ORAZ psychoterapeuty pracującego z dziećmi/młodzieżą.
Pomoc może córka uzyskać w Poradni Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, prywatnie.

Witam,

Proszę sobie przypomnieć, czy ta zmiana zachowania córki była nagła czy zawsze robiła trudności u lekarza, czy miała taką niechęć do szkoły. Bo jeśli jest to taka zamiana o tzw. 180 stopni, to trzeba zastanowić się czy coś przykrego nie przydarzyło się Pani córce, może ją ktoś skrzywdził. Czy nie ma konfliktu z rówieśnikami, czy nie czuje się mobbingowana przez klasę, może ktoś z klasy ją ośmieszył np. w internecie. Jej rówieśnicy potrafią względem siebie być bardzo okrutni. Zmiana zachowań u dziecka, objawy psychosomatyczne ( czyli np. ból brzucha), niechęć do szkoły, wskazują, że z czymś córka może sobie nie radzić emocjonalnie nawet z tym że dojrzewa. A może są jakieś trudności w Państwa rodzinie. Proszę to potraktować poważnie, porozmawiać z córką, być uważną na jej zachowania, dopytywać z uwagą i nie nakręcać się na nią. Powodznia

Jeśli córka nie chodzi do szkoły, wycofuje się z kontaktu i próby badań lekarskich, to jest to sygnał, że należałoby potraktować sprawę poważnie, gdyż objawy są poważniejsze niż zachowania przypisywane okresowi dojrzewania nastu lat. Proszę poważnie porozmawiać z córką. Jeśli odmawia kontaktu z Panią, proszę poszukać sprzymierzeńca wśród innych osób (najlepiej dorosłych), który mógłby porozmawiać z córką i dowiedzieć się co się dzieje. Jeśli córka odmówi kontaktu powinna Pani poszukać pomocy i umówić się na rozmowę ze specjalistą (psycholog, terapeuta, psychiatra, lub pedagog szkolny), z którym wspólnie zadecydujecie co dalej.