Problemy z adaptacją w nowej szkole

Witam! Mam 16 lat i chodzę do pierwszej liceum. Mam problem z odnalezieniem się w nowej szkole. Przeniosłam się do innej, ale po 2 dniach wróciłam z powrotem do starej, ponieważ w tamtej było gorzej. Z klasą znam się od dawna, więc z tym nie mam problemu. Ale na lekcjach są takie momenty, że chce mi się płakać. Bardzo żałuję, że poszłam do tej szkoły, że nie wybrałam lepszej szkoły. Do tej szkoły chodzi mało osób. 1 klasy są tylko 2 i nie są liczne.Wszyscy się dziwią, dlaczego tam poszłam, a ja to zrobiłam, bo tam było najbliżej. Przychodzę do domu i płaczę, bo nie chcę iść, w nocy nie mogę spać, boli mnie brzuch. Z dnia na dzień jest coraz gorzej. Nie pomaga mi fakt, że moja przyjaciółka też się przeniosła z tej szkoły i teraz żałuję, że nie przeniosłam się do tej szkoły, w której ona jest. Większość z mojej klasy już by tam 2 raz nie poszła. Boją się, że to mi nie przejdzie, że nie wytrzymam 3 lata w tej szkole. Co mam zrobić???

Witaj!

Zastanów się, w czym naprawdę leży problem. Czy na pewno szkoła Ci nie odpowiada, czy może fakt, że przyjaciele chodzą do innej szkoły, a Ty czujesz się samotna? To bardzo ważne, abyś poznała prawdziwą przyczynę swojego problemu. Jeśli zdecydujesz, że szkoła ma zbyt niski poziom lub nie odpowiada Ci z innych względów, które nie mają szans ulec zmianie, wówczas warto byłoby się zastanowić nad zmianą szkoły na taką, którą uznasz za odpowiednią.

Jednak napisałaś, że już raz próbowałaś zmienić szkołę i nowa szkoła również Ci się nie podobała. Czy może to przemawiać na korzyść twierdzenia, że czujesz się samotna, ponieważ przyjaciele są w innej szkole? Jeśli tak, to może powinnaś dać szansę tej szkole, kolegom i koleżankom. Może się jeszcze 'rozkręci', nawiążesz nowe znajomości i będzie całkiem fajnie?

Przemyśl całą sprawę na spokojnie. Możesz rozpisać sobie na kartce wady i zalety chodzenia do tej szkoły i zobaczyć, jaki wyjdzie bilans.

Martwią mnie jednak Twoje bóle brzucha i problemy ze spaniem. Czy w weekendy, kiedy nie idziesz do szkoły, te dolegliwości ustępują?

Poszukaj w internecie informacji na temat fobii szkolnej i zastanów się, w jakim stopniu zawarte tam informacje mogą dotyczyć Twojego problemu. Jeśli większość informacji będzie się pokrywać z Twoją sytuacją, myślę, że powinnaś wówczas umówić się na konsultację z psychologiem, w pierwszej kolejności możesz udać się do psychologa szkolnego.

Pozdrawiam