Problemy z cerą i złe samopoczucie po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji doustnej

Witam! Obecnie stosuję doustną antykoncepcję - MILVANE. Odkąd zażywam te tabletki mam problemy z cerą oraz z ogólnym samopoczuciem. Chciałabym zamienić je na lek o niższej zawartości hormonu, a mianowicie na Yasminelle. Mam 23 lata, 168 cm wzrostu i 65 kg, nie przyjmuję żadnych innych leków na stałe. Chciałam zapytać, czy taka zmiana jest możliwa i jak wygląda w takim przypadku rozpoczęcie brania tabletek o niższej zawartości hormonu? Czy robi się między nimi normalną 7-dniową przerwę, czy bierze się je bezpośrednio po zakończeniu brania poprzednich środków antykoncepcyjnych?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rzeczywiście, w tej sytuacji zmiana może okazać się korzystna. Nie tylko dlatego, że Yasminelle zawiera mniejszą dawkę estrogenu, ale również dlatego, że inny jest składnik gestagenowy tego preparatu - jest nim drospirenon, pozbawiony działania androgennego, co powinno pomóc jeśli chodzi o problemy z cerą. Powinna Pani rozpocząć przyjmowanie nowych tabletek bezpośrednio po zakończeniu opakowania Milvane.

Pozdrawiam serdecznie!