Problemy z dietą i nieregularne spożywanie posiłków

mam 26 lat,165cm,waga w porywach do 54.do czasu liceum jadałam w miarę regularnie,omijając fastfoody.potem zaczęły się problemy zw. z dietą,niereg.pory posiłków,jadanie byle czego,jadanie w małej ilości,raczej dieta bezmięsna. ok 25 rż zaczęłam jadać żeberka,schabowe itp(ciąża).uwielbiam zapiekanki makaronowe z rybą,sałatki,owoce,warzywa.teraz jednak nie jem regularnie.czasami na śniadanie jadam tylko banana.nie choruje przewlekle nie stosuję stałych leków.

Witam. Przyczyną Pani kopotów z wagą jest najprawdopodobniej zbyt duża ilość przyjmowanych kalorii. Takie potrawy jak żeberka, smażony schabowy, makarony owszem zdrowe osoby mogą jeść, ale nie często i nie w dużych ilościach. Proponuję na czas diety zrezygnować ze smażonych potraw lub ograniczyć je do 1 razu w tygodniu. Zacząć jeść 1 śniadanie - niech to będzie chociaż musli z mlekiem. Pozostałe posilki co 3-4 godz. Kolacja 3-4 godz. przed snem, a po niej proszę już nic nie jeść. Takie wyregulowanie metabolizmu pomoże Pani zapanowac nad apetytem , regularne jedzenie spowoduje też to, że nie będzie Pani odczuwać okresu glodu, a więc nie sięgnie się po byle co - najczęściej kaloryczne przekąski. Nie pisze Pani o aktywności fizycznej, ale warto ja zwiększyć: szybkie spacery, hula-hop, wschodzenia po schodach zamiast windy - to też aktywność, a może warto rozważyć np.basen?- pomoże to Pani zgubić nadprogramowe kilogramy, które już są

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

Proszę Pani, je Pani źle. Waga jest ok, ale nie pisała by Pani gdyby coś było nie tak. Jeśli wymaga Pani pomocy to proszę udać się do specjalisty bo na żadnym forum nikt Pani nie pomoże ot tak. Wszystko co robię ja w stosunku do pacjenta dzieje się po wcześniejszej diagnostyce z krwi żylnej, to są poważne tematy a my Polacy dopiero do nich dojrzewamy. Dieta jest INDYWIDUALNĄ sprawą każdego człowieka, nie ma diet i rad dla mas, proszę mi zaufać ;)
a pory posiłków i regularne ich spożywanie to wydzielanie Pani hormonów, więc temat poważny i warty uwagi prawda?
pozdrawiam!

Witam serdecznie,

Szczerze mówiąc to nie wiem czego konkretnie, głównie dotyczy Pani pytanie, ale postaram się pomóc:)
Pani waga jest w normie, mogłaby być nawet nieco wyższa. Z pewnością musi Pani wyregulować swoją dietę oraz niezdrowe produkty zamienić na pełnowartościowe.
Nie pisze Pani dlaczego posiłki sa tak nieregularnie jedzone z braku czasu czy chęci?

Śniadanie musi być bogate w węglowodany złożone, które dostarczą energii. Banan to zdecydowanie za mało. Jeżeli chodzi o wspomniane zapiekanki makaronowe to są w porządku o ile makaron jest razowy, zaś z owocami Pani nie przesadza ponieważ mają dużo cukrów prostych.

Musi Pani utrzymywać zdrowe nawyki żywieniowe i zadbać o aktywność fizyczną. Zalecam 5posiłów dziennie, jedzonych w odstępach 2,5-3h. Dzień należy zacząć od pełnowartościowego śniadania (zjeść max do 1h po przebudzeniu, jak najszybciej aby pobudzić organizm do działania) kolację zjadamy na 3-4h przed snem. Na kolację nie jemy węglowodanów złożonych oraz owoców, staramy się wybierać głownie białko. Zrezygnuje Pani z żywności silnie przetworzonej, tłustej, typu fast food oraz słodyczy, kolorowych napoi. Wybiera Pani chude białe mięsa, ogranicza tłuste sery, masło, margarynę, słone przekąski. Potrawy przygotowuje Pani grillując, dusząc, na parze itp a ogranicza smażenie. Pamięta Pani o wypijaniu około 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu. Posiłki powinny być jedzone jak najbardziej regularnie. Jemy mniejsze porcje a często.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację
tel. 506225670
Mgr Joanna Wasiluk