Problemy z jąkaniem i nerwowość u 18-latka

Bartek18lat Jak pamietam od najmłodszych lat miałem problem z jąkaniem ? ( chcialem cos bardzo szybko powiedziec i wtedy byly te blokady ).Teraz wada ustąpiła prawie całkowicie ( tak mówia inni że,wogóle nie widac żadnej wady wymowy) Jednak ja jestem bardzo nerwową osoba(czesto sobie cos wmawiająca)i widze u siebie tę wadę: scinki,szybka mowa,zła konstrukcja zdania,przejezyczenia,ucinania liter.Bardzo mnie to męczy bo nawet namnjiesza potyczka dołuje i przypomina o przeszłosci. Co z tym robić?

Witam,
jeśli zastanawia się Pan, czy nadal utrzymują się u Pana problemy z wymową warto skonsultować się z logopedą. Z Pana opisu wynika jednak, ze osoby w otoczeniu nie wskazują aby zauważali wadę. Aby zaakceptować swój sposób komunikowania się, a także popracować nad podwyższeniem samooceny proponuję kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą.
Pozdrawiam
Agnieszka Nowogrodzka
http://poznacsiebie.pl

Witam Panie Bartku,
bardzo się Pan nastawił na wyłapywanie u siebie błędów i porażek. Taka selektywna uwaga bardzo podkopuje samoocenę i utrudnia radzenie sobie. Aby to przełamać może spróbować Pan zapisywać sobie te sytuacje, kiedy UDAŁO SIĘ Panu powiedzieć coś w sposób normalny - wtedy będzie Pan bardziej obiektywnie patrzył na swoje błędy. Może też Pan pobawić się w wyłapywanie podobnych błędów u innych osób - zobaczy Pan, że inni też tak mają :)

O selektywnej uwadze może przeczytać Pan więcej np. tu:
http://www.psychowiedza.com/2014/04/selektywna-uwaga.html

Pozdrawiam!