Problemy z koncentracją podczas rozmowy i jąkanie się

Witam. Od dłuższego czasu zastanawiałam się, czy coś jest nie tak, czy to jednak normalne, ale postanowiłam zapytać. Mam problemy z koncentracją podczas rozmowy. Kiedy ktoś mówi coś w moim kierunku potrafię się zawiesić, że tak to ujmę i ocknąć po kilku minutach. Zdarza mi się również jąkać (gdzie nigdy nie miałam z tym problemu). Czy można temu jakoś zaradzić?

Dzień dobry. Opisane przez Panią objawy nie są specyficzne dla żadnej z chorób, niemniej jednak mogą niepokoić i warto szukać przyczyny. Zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego i/lub neurologa, być może też psychologa i logopedy - jednak to w następnej kolejności. Aby móc Panią leczyć należy najpierw znaleźć przyczynę. Możliwe jest to w trakcie konsultacji lekarskiej i przy pomocy badań.
Agnieszka Lipińska

Dzień dobry, objawy o których pani pisze są bardzo nie są specyficzne dla żadnej konkretnej choroby. Jeżeli jednak panią niepokoją zachęcam do konsultacji w pierwszej kolejności z lekarzem neurologiem. Pozdrawiam.

Witam,
Ciekawa jestem, czy podczas każdej rozmowy ma Pani podobne objawy czy tylko z niektórymi osobami? Czy jest coś co łączy te osoby - płeć, wiek, pozycja? Czy są to bliskie osoby czy osoby z pracy? Jak często się to zdarza? Czy pora dnia ma jakieś znaczenie? To są pytania, które mogę pomóc postawić diagnozę psychologiczną. Być może chodzi o lęk społeczny? Ale trudno to stwierdzić na podstawie krótkiego opisu. Niemniej warto najpierw udać się do lekarza neurologa aby wykluczyć podłożę somatyczne. Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

Witam,

nie wspomina Pani nic na temat, czy tak jest zawsze gdy ktoś do Pani mówi, czy też jedynie gdy np. jest to osoba obca/nowo poznana. Zachęcam do wizyty u psychologa, po konsultacji dowie się Pani, czy potrzebne jest przeprowadzenie jakichś szczególnych badań, czy też problem jest na tle psychicznym i terapia będzie pomocna.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel