Problemy z koncentracją u sześciolatki

Witam.Obawiam się o rozwój umysłowy córki(6l) Do 3-go roku ż. Była tak jak inne zdrowe dzieci.Problemy z koncentracja,nie rozumie często zadawanych pytań,gdy ją o coś pytam muszę powtarzać pytania,patrzy jakby była w innym świecie,zamyślona,psycholog dziecięcy okreslil ze nie wie dlaczego tak się dzieje, nie zna przyczyny,zalecił douczanie 1-2 razy w tyg. Dzieci nie chętnie się z nią bawią, mówi nie na temat,często wpada w tzw.trans nie pamieta co zjadła 10 min wczesniej-jest spokojna.

http://www.gabinetzmian.pl

Witam!

Przyczyn dekoncentracji może być wiele. Jak wygląda wpadanie w trans? Jeśli jest to okres pewnego "zawieszenia" po którym dziecko jest zmęczone i zdekoncentrowane to warto skierować się do lekarza celem wykluczenia padaczki.

Przyczyny nie rozumienia pytań mogą być różnorodne. Tak jak Pani spostrzegła, można uwzględnić trudności z koncentracją, ale i również niedosłuch. Polecam kompleksową diagnozę w poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Pozdrawiam!

Witam
Będąc z dzieckiem w poradni psychologiczno-pedagogicznej
proszę poprosić również o
opinię w sprawie wczesnego wspomagania rozwoju.
Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka (WWRD) ma na celu
stymulowanie i wspomaganie ruchowego, poznawczego,
emocjonalnego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia
pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania do czasu
podjęcia przez nie nauki w szkole podstawowej
(czyli do rozpoczęcia nauki w 1 –szej klasie).
W ramach WWRD dziecko uczęszcza na zajęcia
np. do poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Zajęcia indywidualne, wspomagające rozwój dziecka prowadzą
terapeuci; psychologowie, pedagodzy, logopedzi i fizjoterapeuci.
Ponadto proszę zapisać dziecko do
Ośrodka dla dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego,
gdzie córka będzie mogła korzystać z terapii
również po rozpoczęciu nauki w szkole,
np. w Chorzowie, ul. Czysta 7 http://orew-chorzow.pl/terapie/
- terapie prowadzone jak wyżej.
Wszystkie terapie prowadzone są bezpłatnie, ale potrzebna jest
Opinia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej o potrzebie
wczesnego wspomagania rozwoju
i/lub Orzeczenie Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej
o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego dziecku
w wieku przedszkolnym lub w wieku 6 lat.
Pozdrawiam serdecznie

Czy córka nie ma problemów laryngologicznych? Czy dokładnie słyszy co się do niej mówi? Często niedosłuch można błędnie interpretować jako problemy na tle poznawczym.
Dodatkowo - czy przeprowadzone były szczegółowe badania testowe, wywiad? Dopiero na tej podstawie można wnioskować o przyczynie oraz dalszym postępowaniu w takim przypadku. Polecałabym powtórzenie spotkania z psychologiem i wykonanie badań diagnostycznych (oczywiście jeśli badania laryngologiczne nie wykażą trudności).
Z pewnością opisywane przez Panią trudności nie są naturalnym etapem rozwoju i mogą prowadzić do dalszych trudności m.in. w rozwoju społecznym córki. W związku z tym im szybciej pojawi się trafna diagnoza, tym szybciej będzie można podjąć kroki zaradcze. Pozdrawiam.