Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Problemy z miesiączką po odchudzaniu

Dzień dobry, mam 14 lat. Miesiączkę dostałam w lutym 2009 roku. Miesiączkowałam mniej więcej regularnie do końca sierpnia. Od tamtej pory nie mam okresu. Na początku sierpnia zaczęłam się odchudzać (miałam z czego, zawsze byłam "przy kości": 150 cm wzrostu i 55 kg). Na początku odżywiałam się zdrowo. Tak było do listopada. Wtedy zaczęłam jeść tak (codziennie): - śniadanie: 2 kromki chleba razowego (suche) bardzo cienko obłożone białym serem, - obiad: to co było, ale w malutkiej ilości (i często namawiałam mamę, żeby robiła zupy, zjadałam ok. pół miseczki), - kolacja: jogurt 180g i jabłko. Nic pomiędzy.

I tak było do około marca. Wtedy moja mama wzięła sprawy w "swoje ręce". Musiałam jeść więcej: - śniadanie: 2 kromki (suche, bo nie lubię naprawdę smaku masła) z np. wędliną albo serem i warzywami, - drugie śniadanie: owoc, - obiad: to co było, ale już nie zupy i większe porcje, - podwieczorek: owoc, sok kubuś (300ml), - kolacja: 2 kromki chleba z czymś (lub sałatka z majonezem i 1 kromka).

Na tej mojej diecie wcześniejszej schudłam dużo, nawet bardzo dużo. Widziałam siebie dalej jako grubą, ale teraz już widzę się normalnie, w zasadzie to jak patrzę w lustro widzę ochydnego chudzielca. Chcę przytyć zdrowo, ale nie wiem jak. Proszę o przykładowe jadłospisy i jakieś rady.

PS. Mój aktualny, przykładowy jadłospis: - śniadanie: 3 kromki razowca grubo obłożone białym serem i pomidorem - drugie śniadanie: jabłko, brzoskwinia - obiad: 5 duuużych pierogów (chciałam zjeść 7, ale już po pięciu się zapchałam) - podwieczorek: duuuża micha czereśni, jogurt nat. 180 g - kolacja: 2 kromki razowca i 1 kromka chleba 3 ziarna z szynką z indyka w galarecie i ogórkiem świeżym.

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Dieta śródziemnomorska a serce

Dieta śródziemnomorska dostarcza organizmowi odpowiednią ilość tłuszczu, energii, błonnika oraz wiele witamin i składników mineralnych. Zawiera dużo warzyw, owoce, ryby morskie, a główne źródło tłuszczu w tej diecie stanowi oliwa z oliwek. O jej wpływie na nasze zdrowie opowiada prof. dr hab. Zbigniew Gaciong, internista.

Witaj serdecznie!

Nadmierne odchudzanie to także zmiany hormonalne. Jeżeli Twoja masa ciała uległa dużemu spadkowi to wówczas organizm zaczyna się bronić - zatrzymuje miesiączkę poprzez zmianę w gospodarce hormonami. Możesz przez to odczuwać zmiany w swoim zachowaniu i obniżone poczucie kontroli nad emocjami -to uciążliwe i dość drażliwe.

Pamiętaj!!! Anoreksja to na początku motywujący do działania głos, zachęcający do dalszego kroczenia po wyznaczonych torach, ale to śmierć na raty, bez konsekwencji i winnych. Nie przesadzaj z dietą i jedz racjonalnie względem potrzeb a na pewno niebawem powróci Ci miesiączka, jeśli nie - warto udać się do specjalisty.

Pozdrawiam
RK

Psycholog, absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy