Problemy z miesiączkowaniem i brak mięsa w diecie

Zdrowa dieta dla 16 latki. Moja córka ma 161cm wzrostu i waży ok. 51kg. Nie jest aktywną osobą, dużo czasu spędza w domu. Od pewnego czasu, już tak od 9 miesięcy ma problem z miesiączkowaniem a od 5 miesięcy praktycznie nie je mięsa. Jak mogę wzbogacić jej dietę w składniki które nie zaburzałyby jej dojrzewania?

Dzień dobry,

Przede wszystkim córka powinna zrobić badania krwi - morfologia, stężenie żelaza, ferrytyna, rozmaz krwi, badanie ogólne moczu.

Jeżeli wystąpi anemia to dobrym preparatem jest Chela Ferr Forte.

Prawdopodobnie może mieć niedobory składników odżywczych, w tym tłuszczu.

Córka powinna nie rezygnować z mięsa, gdyż dostarcza żelazo hemowe. Dobrze przyswajalne żelazo występuje w żółtkach jaj, w minimalnych ilościach występuje w nabiale.

Żelazo występuje także w kakao i zielonych roślinach, ale jest przyswajalne w minimalnych ilościach.

Córka nie powinna rezygnować także z tłuszczów nienasyconych 0 orzechy, oliwa z oliwek, olej lniany, sezam, słonecznik, bowiem ich niedobory powodują często zaburzenia miesiączkowania.

Warto także pomyśleć o wizycie u ginekologa.

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

jarmuż, chlorella,sok z jagody acai- tam znajdzie Pani źródło wapnia i żelaza dla córki. Wagę ma idealną, ale nie wiem jak z tarczycą...spróbujcie ją zdiagnozować, to zmora dzisiejszych czasów, sprawdźcie także gospodarkę cukrową.
Tarczyca (TSH, FT3, FT4, Anty-TPO, anty-TG) + krzywa cukrowa i insulinowa jednocześnie, do tego "przy okazji" morfologia z rozmazem ;)
powodzenia!