Problemy z nawiązaniem porozumienia z 17-letnim synem

Jak rozmawiać z nastolatkiem? Pomocy! Mój syn ma 17 lat i przechodzi okres buntu. Nie wiem jak z nim postępować. To, że wogóle nie dba o higienę osobistą jeszcze jakoś znoszę.Najgorszy jest zupełny brak kontaktu, tzn. jak tylko zobaczy mnie powtarza jak mantrę "nienawidzę cię, nienawidzę cię" i tak w kółko, jak mnie nie widzi przestaje, jak tylko ktoś obcy pojawi u nas w domu zachowuje się poprawnie. Co mam robić? Pomocy, jestem u kresu wytrzymałości. Jakiekolwiek próby rozmowy nie pomagają. Iza

Witam. Trzeba to cierpliwie znosić, ale oczywiście nie pozwalać na brak szacunku i złe traktowanie. Warto aby syn i pani rozważyli psychoterapię, może syn chciałby pójść na psychoterapię (psychoanalityczną bądź psychoanalizę).
Magdalena Brabec

Psychologia

Myślę, że powinna Pani skorzystać z wizyty u psychologa, ponieważ z Pani opisu trudno wywnioskować jak wyglądały dotychczas Pani kontakty i rozmowy z synem. Okres dojrzewania to trudny czas dla nastolatka, buzujące hormony, brzydki zapach, to bardzo trudne, gdy wszystko się zmienia. Pomoc dziecku przejść przez ten trudny okres wymaga wyrozumiałości i cierpliwości. Z Pani opisu wasze relacje są bardzo niewłaściwe i należałoby nad nimi popracować, przeformułować je tak, aby syn znowu znalazł w Pani oparcie i nabrał zaufania. Pretensję, obwinianie syna i wytykanie błędów najczęściej pogarsza sytuację. Zachęcam do lektury http://psychologszkolny.pl/bo-z-buntem-mi-do-twarzy/