Problemy z nogami w ciąży

Witam,
jestem w 19 tygodniu ciąży mam obolałe i ciężkie nogi i zauważyłam pojawienie się większej ilości popękanych naczynek. Od lat mam problem z pękającymi naczynkami i dlatego obawiam się, że podczas ciąży to się jeszcze pogorszy.
Czy są jakieś bezpieczne leki, które mogą mi pomóc. Czy stosowanie leku ziołowego przeciw żylakom jest bezpieczne w ciąży?
Dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pajączki naczyniowe (teleangiektazje) poprzedzają pojawienie się żylaków. Kobiety ciężarne są szczególnie do nich predysponowane, ze względu na zachodzące w ciąży zmiany hormonalne (duży poziom progesteronu powoduje poszerzenie żył) oraz powiększenie się macicy, która uciskając duże żyły, doprowadza do zastoju w kończynach dolnych, również skutkującego czasem powstaniem żylaków.

Pajączki naczyniowe najczęściej leczy się metodą skleroterapii, polegającej na podaniu do rozszerzonego naczynka substancji, mającej za zadanie doprowadzić do zarośnięcia światła tego naczynka. Zabiegu tego nie stosuje się jednak w ciąży, może Pani zdecydować się na niego po porodzie.

Póki co, najlepszą metodą leczniczą i profilaktyczną w Pani przypadku będzie tzw. kompresjoterapia, czyli stosowanie pończoch uciskowych. Powinna je Pani nosić codziennie. Nie spowoduje to zmniejszenia czy zniknięcia pajączków, ale pomoże zmniejszyć ryzyko powstania żylaków. Pończochy można kupić w aptece.

Pozdrawiam serdecznie!