Problemy z oddawaniem moczu do nocnika u 2,5-latki

Moja córka ma 2,5 roku postanowiłam ze to jest czas dla niej na nocnik ponieważ kidy robiła siku w pampersa to przychodziła i mówiła ze robi siku . Wiec postanowiłam jej nie zakładać wiecej -jaki jest efekt ona bardzo długo trzyma siku i kupę nie chce siadać na nocnik płacze . Stosuje jej rożne sztuczki i bawimy sie razem przytulam ja . Zrobiła kilka razy ale marti mnie to ze bardzo długo trzyma nawet 2 godziny nie zrobi siku . Czy zrobiłam błąd ? Moze jeszcze za wcześnie na nią !

Lek. Artur Jeliński Urolog

Sadze ze jest to problem natury psychologicznej i powinna pani ewetulanie porozmawiac z pediataW zyciu zasz jest pierwszy raz

Warto rozmawiać z córeczką- pytać, czy czegoś się boi, czy jest jej niewygodnie itp. Dzieci czasem potrafią wystraszyć się jakiegoś swojego wyobrażenia czy skojarzenia, i wyjaśnienie niweluje źródło lęku, a tym samym pozwala dziecku na podjęcie aktywności, której wcześniej się obawiało.
Być może także zaproponować inne rozwiązania- np podkładkę montowana na "dorosłej" ubikacji, inny nocniczek, zachęty w postaci nagród (np atrakcyjnej dla córeczki czynności, która będziecie wykonywać po całej procedurze).
Jeśli nic nie poskutkuje, a lęk córeczki będzie narastał- warto na jakiś czas odpuścić. Bo dzieci przechodzą trening czystości w różnym wieku- norma sięga aż do 4 roku życia. Warto zatem pozostać wrażliwym na potrzeby dziecka, próbować, ale nie na siłę. A także nie obwiniać siebie, ani nie myśleć o tym w kategoriach błędów, a raczej gotowości małej i podejmowania prób.