Problemy z oddychaniem przez nos w czasie snu

Mam problemy z oddychaniem przez nos w czasie snu. Nie mam kataru ale muszę pomagać sobie w nocy sprayem do nosa, który przywraca mi możliwość spokojnego odpoczynku. Podczas leżenia na jednej stronie druga jakby trochę "popuszczała". Dodam, że miałem przeprowadzoną 12 lat temu korektę przegrody nosowej, po której stan się poprawił. Od roku problem powrócił. Proszę o pomoc. Pozdrawiam, Marek

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji należałoby zgłosić się ponownie do laryngologa. Opisane objawy są dość charakterystyczne. Proponuje zastosowanie sterydu donosowego oraz preparatu nawilżającego śluzówki.

Prawdopodobnie jest to przerost małżowin nosowych, który można próbować zmniejszyć leczeniem miejscowym zachowawczym lub zastrzykami w małżowiny nosowe dolne z deponowaniem leków lub częściowym ich wycięciem. Z reguły już w trakcie plastyki przegrody nosa usuwam przerosty małżowin nosowych aby nie doszło do tego co u Pana.