Problemy z pamięcią i koncentracją - co robić?

Witam, mam 16 lat, a już mam problemy z pamięcią, nie tak jak kiedyś, jak np. że przychodzę do pokoju i zapominam po co ja przyszedłem, ale wciąż jednak są. Druga rzecz jest na temat mojej koncentracji, tutaj jest prawdziwa masakra... \

Wcześniej nie miałem takich problemów, teraz gdy np. uczę się na spr. wszystko jakoś wchodzi powtarzam w pamięci, ale gdy przychodzi sprawdzian ogarnia mnie jakaś totalna pustka, nie potrafię się skoncentrować, np. nie potrafiłem np policzyć w pamięci 480 minut ile to godzin, nawet nie widziałem się jak za to zabrać, masakra! Strasznie mnie to martwi, ktoś mi może napisać, że to możliwe przez stres, ale ja nie odczuwam mocnego stresu tylko lekki, czuję się często taki strasznie ogłupiony, trudno to uczucie opisać...

Następna rzeczą jest też to, że nie czuję żadnych emocji prócz złości i stresu, no może czasem radość, ale to na bardzo krótko, w ciągu tego roku miałem 3 dziewczyny, lecz do żadnej z nich nic nie czułem. A, jeszcze jedno, krążenie mam słabe zawsze jak wstaje jest mi bardzo zimno, tak że nawet jak nie jestem śpiący nie chce mi się wstawać z łóżka.

Witam!

Twoje dolegliwości, które opisujesz po części są charakterystyczne dla wieku dojrzewania, w którym jesteś. Jednak jeśli są bardzo intensywne, to mogą utrudniać funkcjonowanie tak jak w Twoim przypadku.

Chciałabym zwrócić uwagę na stres, który jednak jest obecny w Twoim życiu. Sam o tym wspominasz mimo, że kilka linijek wcześniej zaprzeczasz temu. Stres, którego doświadczasz może wpływać na Twoje problemy z koncentracją, dlatego skuteczne byłoby opanowanie kilku technik, które pozwoliłyby Ci się zrelaksować.

Przede wszystkim poćwicz wdechy i wydechy, tak, aby były one aż od przepony. Możesz również wykonać ćwiczenie polegające na podnoszeniu belki: wyobraź sobie, że trzymasz w dłoniach ciężką belkę, tak jak sztangę na siłowni i spróbuj wykonując 10 wdechów i wydechów podnosić ją z całej siły. Wówczas odblokujesz cały stres i lęk, który Ci towarzyszy.

Wspominasz również, że towarzyszą Ci tylko emocje negatywne, zastanów się dlaczego. Spróbuj pomyśleć, co takiego musiałoby się wydarzyć, żebyś był radosny. Przypomnij sobie wydarzenia, które poprzedziły radość. Jeżeli problem z emocjami będzie się utrzymywał to możesz skorzystać z pomocy psychologa szkolnego.

Co do niskiego ciśnienia, to oczywiście może mieć ono wpływ na Twoje funkcjonowanie, ale w tym pomoże Ci już lekarz.

Pozdrawiam!