Problemy z prostatą. Jak przygotować się do wizyty u urologa?

Mam ostatnio dolegliwości ze strony układu moczowego i myślę o udaniu się do urologa. Czego mogę się spodziewać i czy mam się jakoś przygotować?

ponad rok temu

Wizyta u urologa zaczyna się od rozmowy z pacjentem. Pytania lekarza dotyczą obecnych dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego, innych współistniejących lub przebytych chorób, a także zabiegów operacyjnych. Warto zastanowić się nad odpowiedzią na następujące pytania:

  • Ile płynów spożywa Pan w ciągu doby?
  • Ile moczu oddaje Pan w ciągu doby, jak często w ciągu dnia i czy jest Pan zmuszony do oddawania moczu w nocy? Jeśli tak, to ile razy?
  • Czy ma Pan jakiekolwiek trudności z utrzymaniem bądź oddawaniem moczu?
  • Czy ma Pan dolegliwości bólowe, jeśli tak to, z czym Pan je wiąże?
  • Jeśli był Pan kiedykolwiek leczony w szpitalu lub miał Pan w przeszłości wykonywane badania obrazowe (USG, RTG, urografia)? Warto zabrać ze sobą karty informacyjne, opisy badań i zdjęcia.

Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Dokładną informację o badaniu można znaleźć w zakładce Diagnostyka chorób prostaty.