Problemy z widzeniem i przekrwione oczy

Witam. Od jakiegoś czasu mam problem z oczami. Są przekrwione, a jedna powieka jest spuchnięta. Może to przez to, że dużo czasu spędzam przed komputerem... Obecnie przebywam w Belgii i nie mogę iść do okulisty. Zaczynam sie niepokoić. Czy powinienem stosowac jakies krople? Dodam, że nie pieką mnie ani nie bolą. Sprawiają wrażenie ,,suchych oczu''. Najbardziej przekrwione są w kącikach. I jeszce jedno - przed oczami przelatują mi takie czarne kreski... jakby robaczki, gdy poruszam na boki. Czy mogę jakoś temu zaradzić? Do Polski wracam dopiero za jakieś 2-3 miesiące. Jestem tutaj dopiero od 3 tygodni i nie wiemjak wygląda sprawa z okulistą. Narazie chyba bym musiał iść prywatnie, ale nie mam kasy, może w przyszłym miesiącu. Proszę o jakąś poradę. Pozdrawim. Daniel.

ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam,

Pana dolegliwości mogą być spowodowane długim przebywaniem przed komputerem. W takim wypadku pomocne może okazać się nawilżanie oczu kroplami nawilżającymi do oczu (dostępne bez recepty), częste mruganie (należy o tym pamiętać, ponieważ nie mamy takiego nawyku), oraz robienie przerw relaksacyjnych podczas pracy przed komputerem (co 15-20 minut przez minutę patrzymy w dal, np. za okno).

Mimo wszystko powinien Pan skonsultować się z okulistą. Przekrwienie spojówek może mieć podłoże infekcyjne, a wtedy konieczne jest odpowiednie leczenie. Warto też sprawdzić, czy nie ma Pan wady wzroku (lub ma źle skorygowaną), bo to też bywa przyczyną podobnych dolegliwości.

Latające "robaczki" to prawdopodobnie męty w ciele szklistym, które najczęściej nie stwarzają problemów, jednak bez badania okulistycznego nie można stwierdzić z całą pewnością, czym one są w Pana przypadku.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!