Problemy z wychodzeniem z domu 6-latka

Witam.Moj 6 letni syn wychodzi na podworko,do piaskownicy czy na rower i kiedy spuszcze go z oka wymyka sie do kolegow nie pytajac mnie o zdanie.Znika mi z oczu i szukam go po sasiadach ktorzy maja dzieci.Jak mam mu wytlumaczyc jego postepowanie?Tlumacze mu,ze jak chce isc do kolegi musi mnie zapytac.Nic do niego nie dociera.Jakie argumenty do niego dotra?Czuje sie zbyt dorosly.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak tylko nieustanna rozmowa i kary np zakaz wychodzenia z domu w ogóle. Jak sama Pani dobrze rozumie dziecko w tym wieku nie powinno samo się oddalać.

Witam. Proponuję zastosować prawidłowy system kar i nagród. Dziecko nie otrzymuje kary za wyjście bez zgody rodzica - natomiast nie otrzymuje nagrody po prawidłowym postępowaniu (zapytaniu się).

Proszę pamiętać, że karą nie jest pasek czy stanie w kącie - proszę spróbować zablokować to co dziecko lubi aby kara była dotkliwa, nie ulegać naporom oraz trzymać się ustalonej zasady. Tydzień to tydzień i ani godziny krócej.

Pozdrawiam serdecznie.

Witam. Czy w innych sytuacjach również pani nie słucha i robi swoje? Być może jest Pani nadopiekuńcza mamą i dziecko nie miało okazji jak dotąd nauczyć się funkcjonować samodzielnie i odpowiedzialnie. Być może uważa, że mamie nie podoba się, gdy on bawi się z kolegą, a pragnienie jest tak wielkie, że woli po cichu wymknąć się spod kontroli. Proszę spróbować po chwili zabawy spytać dziecko czy chce pójść pobawić się z kolegami. Zapewne jest to bardziej interesujące niż zabawa tylko ze sobą, poza tym dla prawidłowego rozwoju konieczne jest nauczenie się współpracy z grupą. Wystarczy więc określić czas zabawy z kolegami, np. 30 minut, godzinę, i zapytać czy wróci sam czy ma pani po niego przyjść. Proszę pomyśleć z jego punktu widzenia. Oraz rozmawiać z dzieckiem, ale nie narzucać zakazów. Chwalić jego odpowiedzialność. Pozdrawiam