Problemy z wypróżnianiem przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego

Moj brat byl dwa razy w szpitalu na wrzodzejace zapalenie jelita grubego w czwartek wyszedl regularnie bierze lekarstwa i nic mu nie pomaga nie mozna nadazyc z pampersami prosze mi pomoc i powiedziec czym zasuszyc tego wrzoda bo sie meczy juz trzy miesiace a poprawy nie ma bierze lekarstwa takie jak:Asamax 4x2-Encorton 2x3-Kaldyum 2x1 Biseptol 2x1 przez piec dni te lekarststwa tez nie pomagaja a diete przestrzega prosze mu pomoc brat ma 56 lat
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Na wstępie słowem wyjaśnienia chcę powiedzieć iż wrzodziejące zapalenie jelita grubego to choroba uogólniona, może ona dotyczyć całego jelita. Nie jest to ogniskowa zmiana typu wrzód. Objawy jakie Pani podaje są niestety często typowe dla tej choroby. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (łac. colitis ulcerosa, ang. ulcerative colitis) należy do tzw. nieswoistych chorób zapalnych jelit. W przebiegu choroby proces zapalny obejmuje błonę śluzową i podśluzową jelita grubego. W większości przypadków wrzodziejące zapalenie jelita grubego ma przebieg przewlekły, a długie okresy remisji są przerywane ostrymi nawrotami.Nie ma specjalnej diety dla chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Dieta powinna być dietą zdrowego człowieka, czyli urozmaicona i bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Najważniejsze jest unikanie potraw, które wywołują dolegliwości lub je nasilają. Restrykcyjną dietę należy zastosować jedynie w przypadku ciężkich nawrotów. W stanach zaostrzenia powinno się unikać spożywania potraw bogatoresztkowych, takich jak razowy chleb, nasiona roślin strączkowych, warzywa (zwłaszcza kapusta), owoce i potrawy z dużą zawartością błonnika, które mogą nasilić biegunkę. Lekarstwa jakie dostaje Pani Brat są zgodne z procedurą leczniczą. Proszę pamiętać, że leki typu Loperamid są przeciwwskazane w tej chorobie.