Problemy z wypróżnianiem u 2,5-miesięcznego dziecka

Witam, moja córka ma 2,5 miesiąca, niemalże od początku ma problem z kupą, jest karmiona mm, najpierw piła nan pro, później nan ha, i bebilon pepti aktualnie. Problem polaga na tym iż od kąd mała miała zaparcie, załatwiła się, nie chce robić sama kupy, lekarz polecił mi "smyranie" odbytu, pomogło,ale na jakiś czas. Od 1,5 miesiąca wkładam i wyjmuję czopek glirerolowy, po kilku ruchach i nóżkach w górę pomaga, dziecko się załatwia. nie wiem czy tym nie pogorszę córce pracy jelit..proszę o pomoc,

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Takie działanie nie wpływa na pracę jelit.

nie należy traktować drażnienia odbytu jako reguły, ponieważ może dojść do zaparć nawykowych (dziecko się przyzwyczaja i nie oddaje stolca bez podrażnieniaa dodatkowo może dojść do uszkodzenia okolicy odbytu), warto omówić ponownie z lekarzem dalsze postępowanie, a przede wszystkim ustalić przyczynę. Pozdrawiam