Problemy z zasypianiem u 18-miesięcznego dziecka a karmienie piersią

Witam,karmię piersią 18mies. córeczkę.Nigdy nie zdarzyło się jeszcze żeby przespała całą noc bez budzenia na pierś.Zauważyłam, że to jej sposób na uspokojenie się, ponowne zaśnięcie.Od 3 miesięcy jest po prostu coraz gorzej.Budzi się co godzinę, w dzień też wisi na cycku i marudzi.Wyszły jej dwójki dolne w międzyczasie i myślałam, że będzie już ok, ale jest gorzej.W dzień śpi raz ok1,5 godz.Je nienajgorzej.Chciałabym odstawić córkę,nauczyć zasypiać samej,ale w takim stanie?Nie wiem co jej jest?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Odstawienie dziecka od karmienia piersią może być pewnego rodzaju szokiem dla niego, jednak jest nieuniknione. Warto zaznaczyć iż im szybciej to nastąpi tym lepiej ( oczywiście mówię o tej konkretnej sytuacji, gdyż Córeczka ma już półtora roku). Budzenie się dziecka w nocy to bardzo częsty problem rodziców. Niestety jednoznaczne określenie przyczyny jest prawie nie możliwe. Warto zadbać by w pomieszczeniu gdzie śpi dziecko nie było zbyt duszno, zimno, należy pamiętać o okresowym wietrzeniu pomieszczenia, zastosowaniu tzw rytuałów wieczornych np. bajka, kolacja, kąpiel, sen itp. oraz o zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków do spania - ciszy i zaciemnionego pomieszczenia ( choć dopuszcza się zasypianie przy włączonej lampce nocnej. Warto także zgłosić się do swojego pediatry by wykonać podstawowe okresowe badania oraz ocenić stan dziecka.