Problemy ze snem i leczenie depresji

Temat: leczenie depresji Moja mama już od kilku lat nie może spać. Czasami bierze tabletkę po której śpi a niekiedy przleży cały dzień patrząc w sufit. Następnego dnia jest zmęczona i czuje się rozdrażniona. Wiele razy mówiłam jej że powinna pójść do psychologa, psychiatry ale ona boi się leków otumaniających i że będzie spała cały dzień po tych lekach. Próbowała już wielu rzeczy aby lepiej spać - spacerów w ciągu dnia, zmieniła dietę. Co w takiej sytuacji należy zrobić?

W leczeniu depresji konieczna jest farmakoterapia i psychoterapia. "Domowe sposoby" najczęściej nie są wystarczająco skuteczne. Najczęściej leczone zaburzenia depresyjne maja znacznie łagodniejszy przebieg i szybciej następuje poprawa i powrót do funkcjonowania niż nieleczone ( różnica jest proporcjonalnie około 3mce w przypadku leczenie i ok 6 mcy w przypadku nie leczenia). Proszę skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Bezsenność jest dość częstym objawem występującym w przebiegu depresji i wymaga intensywnego leczenia. Utrzymująca się bezsenność utrudnia uzyskanie poprawy w zakresie depresji, a utrzymująca się depresja może nasilać bezsenność. Wówczas należy wdrożyć odpowiednią farmakoterapię, z zastosowaniem leków przeciwdepresyjnych promujących sen, których dawki się dobiera tak, by poprawić jakość i ilość snu i równocześnie nie wywołać senności polekowej w ciągu dnia. Istotne są też stosowne korekty behawioralne z zakresu higieny snu.