Problemy ze snem u 14-miesięcznego dziecka

witam mam problem z moja 14 miesieczna córeczka od jakis 3 mies nie spi mi praktycznie w dzien jest to jedna do 2 drzemek w dzien pół godzinnych a w nocy co godzina sie budzi z płaczem zywienie spacery kapiel ma mniejwiecej o tych samych porach nie wiem jaki jest powód tego nie spania gdyz wczesniej bez problemu spala po 10 godz w nocy bez budzenia sie nic w jej zywieniu nie zmieniło sie tak bardzo zeby mogła ja cos bolec bardzo prosze o porade bo nie wiem jak juz moge małej pomoc

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Budzenie się dziecka w nocy to bardzo częsty problem rodziców. Niestety jednoznaczne określenie przyczyny jest prawie nie możliwe. Warto zadbać by w pomieszczeniu gdzie śpi dziecko nie było zbyt duszno, zimno, należy pamiętać o okresowym wietrzeniu pomieszczenia, zastosowaniu tzw rytuałów wieczornych np. bajka, kolacja, kąpiel, sen itp. oraz o zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków do spania - ciszy i zaciemnionego pomieszczenia ( choć dopuszcza się zasypianie przy włączonej lampce nocnej. Warto także zgłosić się do swojego pediatry by wykonać podstawowe okresowe badania oraz ocenić stan dziecka. Możliwe iż przyczyną akurat w tej konkretnej sprawie jest ząbkowanie.