Problemy ze snem u 22-letniej osoby a odpowiednie działania

Witam. Od pewnego czasu mam dość uciążliwe problemy ze snem. Zazwyczaj mija wiele czasu zanim zasnę a jeżeli to już nastąpi to budzę się po kilka razy w ciągu nocy. Potem często mam problem z ponownym zaśnięciem. Jestem na dość rygorystycznej diecie i mam pewne problemy związane z nieodpowiednim odżywaniem takie jak np. zanik okresu od dłuższego czasu, wypadanie włosów, stałe zmęczenie itp. Czy moje problemy ze snem mogą być z tym powiązane? Jak poprawić jakość snu?

Witam serdecznie. Trudno cokolwiek doradzić nie przeprowadzajac z Panią rzetelnego wywiadu. Niewątpliwie jednak Pani problemy ze snem wiążą się ściśle z Pani życiem emocjonalnym. Rygorystyczna dieta, nieodpowiednie odżywianie, stałe zmęczenie i zanik okresu to kolejne wskazówki mówiące o tym, że zapewne potrzebuje Pani pomocy ze strony specjalisty z zakresu zdrowia psychicznego. Proponuję Pani zgłoszenie się na konsultację do psychologa - psychoterapeuty. Tam po przeprowadzeniu wnikliwego wywiadu specjalista najpewniej zaproponuje psychoterapię. W procesie terapeutycznym będzie miała Pani okazje rozpoznać przyczyny swoich objawów i wobec tego bardziej skutecznie sobie z nimi radzić. Moim zdaniem poszukanie przyczyn daje lapsze rezultaty, niż walka z objawem w postaci np. ćwiczeń czy wskazówek poprawiających jakość snu. Jeżeli nie rozpoznamy przyczyn objaw może łatwo powrócić. Małgorzata Danielewicz