Problemy ze snem u dziecka

Witam! Od tygodnia moja 20-miesięczna córka w nocy budzi się z przeraźliwym krzykiem. Zaczęło się to następnego dnia jak wyjechałam na krótki urlop i trwa po powrocie. Strasznie się trzęsie. Jak ją uśpię na rękach, zaraz się budzi jak ją chcę położyć w łóżeczku. Krzyczy, że nie chce spać i zaczyna się histeria. Płacze tak około godziny, aż zabieram ją do siebie do łóżka. Do tej pory zasypiała sama i przesypiała całe noce. W tygodniu, kiedy zaczęły się te wybudzenia wypadła z łóżeczka. Nie wiem, jak to zrobiła, bo ma je maksymalnie obniżone. Mówi, że boi się łóżeczka. Zastanawiam się nad zmianą łóżeczka. Bardzo proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Myślę, że jest to typowa reakcja na stres, jaki dziecko przeżyło, kiedy nie było Pani w domu. Niektóre dzieci tak reagują i niestety czasami, aby wszytko wróciło do normy potrzeba czasu.
Uważam, że przez najbliższy czas warto skupić uwagę na odpowiednie przygotowanie dziecka do spania. Należy starać się mu zapewnić maksymalne poczucie bezpieczeństwa. Warto zmienić w tym celu łóżeczko, gdyż to w którym spało do tej pory może przywoływać złe wspomnienia.

Czasami warto też przy usypianiu zostać przy dziecku, by zasnęło mając Panią przy sobie.

Sytuacja na pewno ulegnie poprawie z czasem, dlatego nie ma powodów do niepokoju.
Minął krótki czas od Pani powrotu, dlatego córka może reagować w taki sposób, gdyż boi się, że po położeniu jej do łóżeczka obudzi się a Pani nie będzie.
Po upływie czasu, kiedy zobaczy, że mama jest cały czas w domu, na pewno wszytko wróci do normy.

Pozdrawiam!