Problemy ze wstydem u 21-latka

Witam mam problem natury psychologicznej tak sądze. Mam problem ze wstydem,który uniemozliwia mi kontynułowanie nauki dalszej na studiach. Ogólnie w małych grupach jestem dosc odwaznym i ,,normalnym" chlopakiem,lecz problem zaczyna sie kiedy mam coś przedstawić przed grupą na uczelni lub odpowiadac,w tedy robie sie bordowy wrecz i nic nie umiem. Mam straszną blokade przed występami publicznymi do tego stopnia,ze uniemozliwia mi to dalsze ksztalcenie. Mam 21 lat a ten problem od kad pamietam...

Dzień dobry,

Jeżeli chce Pan zmienić swój sposób funkcjonowania / przeżywania to jak najbardziej namawiam na podjęcie psychoterapii.
Pomoc może Pan uzyskać np.: w Poradni Leczenia Nerwic, prywatnie.

Witam, byc moze podłożem Pana problemów jest silny lęk przed oceną. Zachęcam do podjęcia psychoterapii. Bezpłatnie pomocy udziela Poradni Zdrowia Psychicznego. Pozdrawiam

Dzień dobry,
Prawdopodobnie uczucie wstydu może być powiązane z doświadczanym przez Pana lękiem. Warto poszukać jakie myśli towarzyszą Panu podczas wspomnianych sytuacji. W tym celu proponuję rozważyć możliwość konsultacji z terapeutą, który pomoże Panu zlokalizować przyczynę doświadczanego dyskomfortu oraz przyjrzeć się mechanizmom mającym wpływ na Pana zachowanie i odpowiedź emocjonalną.
Pozdrawiam
Katarzyna Batugowska

Witam,
Problem ten trwa subiektywnie długo, odkąd Pan pamięta. Z pewnością korzystne bedzie podjęcie lub kontynuacja pomocy psychologicznej/psychoterapeutycznej. W Łodzi bezpłatnie z pomocy w tym zakresie można skorzystać min. w MKK trimed, ul.Zawiszy Czarnego,NZOZ Grabieniec ul. Chłopickiego 49, ul Zachodnia 12a/c ze skierowaniem od lekarza rodzinnego.
Tak jak już wspomniałam, Pana problem trwa długo, warto aby zastanowił sie Pan na ile destabilizuje on Pana życie? Może warto również skorzystać z pomocy psychiatry, który zdiagnozuje Pana i podejmie decyzję o ewentualnym leczeniu farmakologicznym.
Pozdrawiam
Sylwia Nowak