Problemy ze wzdeciami i kupką z powodu nietolerancji laktozy

Witam, jestem ojcem 13-miesięcznej córki od samego poczatku mała miała problemy ze wzdęciami i kupką. Zaczęliśmy podawać jej nutramigen i jak ręką odjął. Teraz podajemy jej nutramigen 2 i mała pije bez problemu. Przed każdym spaniem od miesiąca dostaje przetwory nabiałowe typu serki, mleko krowie z kaszką itd. Wygląda na to, że nietolerancja zginęła czy zmienić jej mleko czy pozostać przy nim. Dodam, że mieszkam w Anglii, gdzie mleko takie mam za darmo. Proszę o poradę, czy inne mleko byłoby lepsze od nutramigenu? Dziękuję.

KOBIETA, 1 LAT ponad rok temu

Witam! Nietolerancja laktozy to zaburzenie wynikające z braku enzymu laktazy, którego zadaniem jest rozkładanie laktozy. Niestrawiony cukier chłonie wodę i zalegając w jelicie ulega fermentacji, powodując powstawanie biegunek i wytwarzanie dużej ilości gazów. Niektóre niemowlaki, u których stwierdzono nietolerancję laktozy mogą z niej wyrastać. Zazwyczaj zajmuje to kilka miesięcy. U innych może przetrwać nietolerancja na samo mleko, ale przetwory mleczne jak sery, twarogi i jogurty, dziecko może swobodnie spożywać. W końcu u większości dzieci nietolerancja laktozy nie jest przejściowa i może trwać przez całe życie. Zachęcam aby udał się Pan z córką do pediatry aby ustalić czy nie będzie problemów po wprowadzeniu innych pokarmów. Ale jeśli już od pewnego czasu podają Państwo przetwory mleczne i nie ma problemów to myślę, że można odstawić Nutramigen. Gdyby jednak pojawiły się objawy nietolerancji takie jak bóle brzucha, biegunka i wzdęcia polecam udać się do lekarza. Po wykonaniu odpowiednich testów będzie można określić, które produkty należy wyeliminować z diety dziecka. Pozdrawiam