Próchnica na zębach u 2,5-letniego dziecka

Córka 2.5roku miała próchnicę na obu górnych 1, miała borowanie i założenie plomb. Niestety babcia nie posłuchała i dała jej mamby z jednej 1 wypadła jej plomba a na drugi dzień ząb się złamał po uderzeniu w stół. Dentysta stwierdził że druga 1 tez jest złamana. Zęby zostały zatrute jednak lekarz mówił ze jeśli wystąpi silny ból bd musieli ja uśpić i wyrwać te zęby. Przez jaki okres mam podawać leki przeciwbólowe i czy jest szansa uniknięcia zapalenia i tego usuwania??

Magdalena StusiĹska

Na szczęście w całym nieszczęściu są to zęby mleczne, tak więc w stosownym czasie na ich miejscu wyrosną zęby stałe. Podawanie przez długi czas leków przeciwbólowych nie jest korzystne- wiec jeśli ból nie będzie ustępował pomimo leków, należy udać się do stomatologa.

Uważam, że należałoby przeleczyć kanałowo te zęby ( jednak wiązałoby się to z przytrzymaniem dziecka przez Panią). Nie zatruwałabym zębów u tak małego dziecka. Nawet jeśli zęby te są złamane - to korzenie są i będa "trzymać miejsce" przy odpowiednim przeleczeniu. Niestety jesli wystąpi stan zapalny (obrzęk, stan ropny) to będzie to wskazaniem do usunięcia. Jednak wtedy córka zostanie bez jedynek do 5-6roku życia.
Kolejne nasuwające się pytanie to: w jakim stanie jest reszta zębów i czy już są wszystkie??