Produkcja witaminy D w zimie

czy jest mozliwe produkowanie witaminy d w organizmie w zimie przez slonce kiedy wystawiamy tylko dlonie I glowe?czy zawsze musi byc 20%ciala bo inaczej nie dziala?czemu dieta i suplementy dzialaja skoro wit d jest zalezna od slonca?czyli dieta I suplementy dzialaja bez udzialu slonca?ile powierzchni ciala stanowi 20%czy to zawsze musza byc nogi I rece?

Witam!
Witamina D w organizmie pochodzi zarówno z pożywienia jak i z syntezy 7-dehydrocholesterolu obecnego w skórze. Ilość wit. D tworzonej w skórze pod wpływem promieni słonecznych uzależniona jest od czasu przebywania na słońcu, stopnia pigmentacji skóry oraz różnic osobniczych. Z przewodu pokarmowego wchłania się około 50 % dostarczonej witaminy.Po wchłonięciu wit.D dociera wraz z krwią do wątroby, gdzie ulega dalszym przekształceniom do formy biologicznie aktywnej. Stan odżywienia wit.D organizmu człowieka uwarunkowany jest przede wszystkim wielkością jej syntezy w skórze pod wpływem promieni słonecznych oraz stopniem wykorzystania z pożywienia. Przy odpowiednim nasłonecznieniu powstała w skórze wit. D może pokryć nawet 90% zapotrzebowania organizmu.
Pozdrawiam.