Produkt z zakresu antykoncepcji doraźnej i tabletki antykoncepcyjne

Wiec... 27 grudnia w godzinach wieczornych współżyłam ze swoim chłopakiem. Niestety, prezerwatywa zawiodła. Następnego dnia - czyli 28 grudnia - o 9.00 pojechaliśmy po tabletkę z zakresu antykoncepcji doraźnej i po receptę na tabletki antykoncepcyjne. Okres powinnam dostać właśnie 27-28 grudnia także się pokrywa z przyjęciem "tabletki po"... Jednak okres się spóźnia. Wiem, że po tabletkę z zakresu antykoncepcji doraźnej może okres się spóźnić nawet tydzień, a chcę zacząć wreszcie przyjmować te tabletki antykoncepcyjne, moje pytanie brzmi więc tak: Czy mogę przyjąć pierwsza pigułkę w dniu, w którym wystąpi wreszcie to krwawienie opóźnione czy nie? Bo wiem, że może wystąpić jakieś krwawienie jako skutek uboczny po tabletce z zakresu antykoncepcji doraźnej. Przez to nie wiem, czy potraktować to jako normalny okres i normalnie zacząć zażywać pigułki. Przepraszam, że tak chaotycznie, ale nie potrafię inaczej tego wyjaśnić, a trochę się w tym pogubiłam. Pozdrawiam!
ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Jeżeli współżyła Pani w dniu przewidywanej miesiączki, można stwierdzić, że były to dni niepłodne i przyjęcie antykoncepcji doraźnej prawdopodobnie nie było potrzebne.

Tak, jak Pani pisze, tabletka ta może powodować opóźnienie miesiączki o ponad 7 dni, nieregularne krwawienie lub plamienie. Mogą wystąpić również przemijające zaburzenia cyklu miesiączkowego, jednak u większości kobiet krwawienie miesiączkowe pojawia się w ciągu 7 dni od przewidywanego terminu.

Jeżeli wystąpi samo plamienie, wstrzymałabym się z rozpoczęciem antykoncepcji. Tabletki antykoncepcyjne dlatego przyjmuje się w pierwszym dniu miesiączki, ponieważ są odpowiednio dopasowane pod względem składu do stanu hormonalnego z tym właśnie terminem. Dlatego radziłabym zaczekać do momentu, aż będzie Pani pewna, że to prawidłowe krwawienie miesiączkowe, a w razie wątpliwości proszę się skonsultować z ginekologiem.

Polecam również artykuł.