Zapytaj lekarza

7 4 2 , 7 6 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Profil lipidowy i złe samopoczucie

Dzień dobry! Ze względu na słabe samopoczucie nie wykluczone, że z uwagi na wysokie temperatury i mój wiek (45 lat) dostałam skierowanie na badania z krwi. Chciałabym wiedzieć co oznacza badanie: AST, ALT, PROF LIPIDOWY, KREATYNINA. O glukozie, sodzie i potasie - wiem. Z góry dziękuję za odpowiedź. IM

KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Marta Hat
71 poziom zaufania

Witam! Profil lipidowy ocenia ilość cholesterolu całkowitego wraz z podziałem na frakcje: HDL, LDL, trójglicerydy. Podwyższony poziom cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL i TG (trójglicerydy) zwiększa ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych (wpływają na poziom zaawansowania miażdżycy). HDL to tzw. "dobry" cholesterol, obniżony poziom podnosi ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego. Alat (aminotransferaza alaninowa) i Aspat (aminotransferaza asparaginianowa) to enzymy wewnątrzwątrobowe. Pomiar ich stężenia jest używany głównie do oceny funkcji wątroby. Kreatynina to związek powstający w fosfokreatyny w mięśniach i usuwany przez nerki. Jest używany do oceny funkcji nerek. Pozdrawiam serdecznie!

Pracownik Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Babińskiego w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy