Próg wagowy dla skuteczności tabletek antykoncepcyjnych

Jestem kobietą i mam 21 lat, od miesiąca przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Jednak moja pani ginekolog uważa, że powinnam schudnąć (ważę 95 kg), gdyż tabletki są skuteczne jedynie do 85 kg wagi. Szukałam w internecie jakiś informacji na ten temat i nic nie mogę znaleźć. To samo na ulotkach od tabletek (przeczytałam kilka, o kilku różnych producentów).

Chciałabym wiedzieć czy to prawda, że tabletki mogą być nieskuteczne?

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Można powiedzieć, że prawda leży po środku tzn. nie jest prawdą, że antykoncepcja przy nadwadze jest całkowicie nieskuteczna, ale zostało potwierdzone w badaniach, że ryzyko zajścia w ciążę podczas stosowania antykoncepcji doustnej hormonalnej u kobiet z nadwagą lub otyłych jest wyższe odpowiednio o 60% i 70% niż u kobiet z prawidłową masą ciała.

Istnieje kilka teorii o źródle tego zjawiska m.in. hormony płciowe są magazynowane w tkance tłuszczowej, więc zamiast być obecne w krwi są"uwięzione", inny metabolizm hormonów, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych usuwających hormony płciowe i inne.

Najbardziej wpływa na zmiany metabolizmu tkanka tłuszczowa okolicy talii. Nie znam Pani wzrostu, obwodu talii - w zależności od tych parametrów zmienia się skuteczność działania antykoncepcji. Ale niestety musi się Pani liczyć, ze zwiększonym ryzykiem zajścia w ciążę - ocenia się, że na 100 kobiet z nadwagą lub otyłością stosujących doustną antykoncepcję hormonalną 2-4 zajdą w ciążę.

Trzeba również pamiętać, że antykoncepcja hormonalna u niektórych kobiet sprzyja zwiększeniu masy ciała.
Więcej informacji znajdzie Pani tutaj.