Propozycje leków bez hormonów na trądzik u 17-latki

Jak pozbyć się trądziku raz na zawsze? Mam z tym problem od 5 klasy podstawówki a obecnie mam 17 lat. Trochę czasu minęło a to nie znika może zanika ( kilka tygodni po zastosowaniu nowego leku). Byłam już u tylu dermatologów i stosowałam tyle leków, że szkoda gadać. Ostatnia specjalistka chciała wcisnąć mi lek na bazie hormonów, ale ja nie chce (jeszcze) tego "stosować". Chcę mieć pewność, że skorzystałam już ze wszystkich tradycyjnych leków, więc czekam na jakieś propozycje.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jak sama mówisz wszelkie terapie lekowe ( niehormonalne) nie skutkują. Czasami tak bywa iż cera nie poddaje się leczeniu. Masz już 17 lat więc bez problemu możesz wypróbować kurację hormonalną. Nie jest to nic złego. Przyjmuje się wtedy leki, takie jak tabletki antykoncepcyjne. ( zwykle na receptę od dermatologa są one znacznie tańsze). Powoduje to wyrównanie poziomu hormonów a w rezultacie poprawę kondycji skóry twarzy.

Witam,
trudno jest mi w tej formie kontaktu zalecić coś konkretnego. W takich sytuacjach proponuję swoim pacjentom izotretynoinę miejscową lub doustną, często pomaga też kuracja antyandrogenowa doustna. Musielibyśmy się spotkać.
Pozdrawiam