Prośba o interpretację TK jamy brzusznej u 35-latka

TK jamy brzusznej Śledziona powiększona o wymiarze dwubiegunowym do ok. 145mm. W sąsiedztwie jej wnęki zaznaczone naczynia krążenia obocznego. Trzystka bez widocznych ewidentnych zmian ogniskowych, głowa o wymiarze do 27mm, trzon trzustki do ok. 16mm, ogon osiąga szerokość maks. do ok. 32mm. Nadnercza obustronnie nieposzerzone. Nerki bez cech kamicy i zastoju w zakresie UKM oraz innych patologi. Aorta brzuszna i jej rozgałęzienia prawidłowo zakontrastowane, prawidłowej szerokości. Duża ilość mas kałowych w jelicie grubym oraz treści jelitowej w jelicie cienkim- pętle jelitowe nie do oceny w TK. Poza tym nieliczne drobne węzły chłonne okołoaortalne i okołokawalne. Wnioski: Cechy nadciśnienia wrotnego, powiększenie śledziony. Hemoroidy (zakrzep przyodbytniczy) faktycznie się jakieś 2, 3 razy pojawiły po czym się wchłonęły po czopkach i Diohespan max, ogólnie mam tendencję do zaparć to pewnie też ma duży wpływ. Za wesoło nie jest ale czy już kiepsko?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wynik nie jest bardzo nieprawidłowy, choć z pewnością wymaga wdrożenia leczenia.