Prośba o interpretację wyniku badania płynu mózgowo-rdzeniowego u 41-latki

Badanie płynu mózgowo-rdzeniowego Witam płyn mózgowo rdzeniowy prosze o interpretacje odczyn Nonne-Appelta słabo dodatni, odczyn Pandyego wątpliwy, odczyn Weichbrodta dodatni, kolor PMP wodojasny, przejzystosc zupelna, białko 20mg, pleocytoza 2kom/ul,chlorki 116mmol/l, glukoza 66mg/dl Czy dodatnie odczyny mogą świadczyć o sm lub boreliozie, dodam ze testy na bb wyszly negatywne,prązków oligoklonalne brak, igG-0,55, wskażnik albuminowy 3,7 , W RM rozsiane ogniska demielinizacyjne

Piotr Jurczyk

Witam. Wynik badania PMR nie odbiega od normy. Pytanie, co posłużyło do badania w kierunku boreliozy - też PMR, czy surowica krwi? Wskaźniki immunoglobulinowe u Pami nie są charakterystyczne dla SM. Przede wszystkim ważne, jakie są objawy. Zmiany w SM muszą być rozsiane w miejscu (odpowiednie kryteria ilości i rozmieszczenia ognisk w MR) oraz czasie (co najmniej 2 rzuty choroby). Polecam interpretację wspólnie z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam.