Prośba o interpretację wyniku MR kręgosłupa 58-letniej osoby
Proszę o interpretację MR: Lordoza szyjnego zachowana. Osteofity na krawędziach trzonów kręgówC4-C7. Na poziomie C4/C5/c6 tylne centralne uwypuklenie krążków mk modelujące przedrdzeniową przestrzeń płynową. W obwodoej tylnej części krążka mk na poziomie C5/C6 widoczne cechy przerwania pierścienia włóknistego. Zmiany o podobnym charakterze w górnym odcinku kręgosłupa Th. Na poziomie Th1/Th2 w otworach mk, obustronnie widoczne są okrągłe do 7mm hyperintensywne struktury - torbiele korzeniowe.

KOBIETA, 58 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon