Prośba o interpretację wyniku MR odcinka szyjnego kręgosłupa
Witam, proszę o interpretację wyniku badania rezonansu magnetycznego MR odcinka szyjnego kręgosłupa wykonana w sekwencjach FSE, obrazach T1/T2 - zależnych oraz sekwencji 3DBASG. Na poziomie C5-6 okrężna centralno-prawostronna wypuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy, spłycony prawy zachyłek kręgowy, współistnienie z tylnokrawędziowymi osteofitami wpuklającymi się do kanału kręgowego i zwężającymi otwory boczne, kanał kręgowy na tym poziomie zwężony do 10mm w wym. AP. Na poziomie C6-7 okrężna wypuklina krążka międzykręgowego uciska worek oponowy, współistnienie z tylnokrawędziowymi osteofitami wpuklającymi się do kanału kręgowego i zwężającymi otwoty boczne; kanał kręgowy na tym poziomie zwężony do 9mm w wym. AP. Poza tym w odcinku szyjnym kręgosłupa nie stwierdzono się p.j.m., kanał kręgowy i otwory boczne prawidłowej szerokości. Widoczny rdzeń kręgowy bez zmian ogniskowych.

MĘŻCZYZNA, 41 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon