Prośba o interpretację wyniku RTG 43-letniej kobiety
Jak zrozumieć taki opis? Będę wdzięczna za prostsze omówienie i wytłumaczenie mojego wyniku badania rtg: prawostronna skolioza piersiowo-lędźwiowa z pogłębieniem fizjologicznej kifozy piersiowej. Dyskopatia lędźwiowa na poziomie L5/S1. Zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie piersiowym i lędźwiowym typowe dla spondylozy deformacyjnej z osteofitozą na krawędziach trzonów kręgowych. Wdzięczna czytelniczka

KOBIETA, 43 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Opisywane w badaniu zmiany mają dwojaki charakter. Jest to wynik zarówno choroby zwyrodnieniowej jak i zmian przeciążeniowych. Mogą one powodować silnie wyrażone dolegliwości bólowe, tj parestezje, drętwienia, ból, ucisk kończyn itp. W tej sytuacji warto zgłosić się do neurochirurga. Prawdopodobnie konieczny jest zabieg operacyjny, choć w pierwszej kolejności można wdrożyć rehabilitację.