Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 3 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Prośba o interpretację wyniku testu Elisa

Witam. Gorąco proszę o poradę w sprawie wyniku testu Elisa mojej 68-letniej mamy. Lekarz rodzinny zasugerował po występujących objawach możliwość zakażenia boreliozą: zaburzenia widzenia, tik powiek, lodowate nogi przy świetnym ponoć tętnie, problemy kostno-stawowe, zaburzenia rytmu serca, problemy ze skupieniem się i zapamiętywaniem.

Badanie borelioza IgM 2,2 U/ml (wyniku ujemny 0-16, wątpliwy 16-22, dodatni >22); borelioza IgG 9,1 U/ml (wynik dodatni >22, wynik ujemny 0-16, wątpliwy 16-22). Teoretycznie rozumiem, że wynik wyszedł ujemny. Ale dużo wyczytać można na temat małej wiarygodności owego badania. Czy występuje konieczność wykonania testu WB? Czy próbować szukać innych przyczyn dolegliwości?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Witam serdecznie.

Test Elisa, o którym Pani pisze, jest mało czuły i daje znaczny odstetek wyników fałszywie ujemnych. Również  inne metody diagnostyczne boreliozy (w tym badanie WB) też nie dają stuprocentowej pewności rozpoznania choroby.

W związku z tym diagnoza powinna być stawiana na podstawie pełnego obrazu klinicznego, z uwzględnieniem wywiadu dotyczącego możliwości kontaktu pacjenta z kleszczem.

Objawy, które Pani podaje: zaburzenia rytmu serca, dolegliwości kostno-stawowe, zaburzenia widzenia nie są specyficzne jedynie dla boreliozy. Ważne, aby lekarz prowadzący wykluczył inne schorzenia o podobnej symptomatologii.

Lekarz rodzinny. Pracuje w Samodzielnym Zespole Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Targówek.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy