Prośba o kilka słów wyjaśnienia w sprawie MR kręgosłupa
Witam, mam opis badania MR kręgosłupa L-S następującej treści: zniesienie lordozy LS. Niewielkiego stopnia wypukliny krążków międzykręgowych na poziomach L4/5 i L5/S1 w małym stopniu modelują worek oponowy z zachowaniem rezerwy płynowej oraz przestrzeni zachyłków bocznych kanału kręgowego. Co oznacza taki opis? Bardzo proszę o kilka słów wyjaśnienia. Dzięki, pozdrawiam, Dorota

KOBIETA, 38 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Baljon
93 poziom zaufania
Witam serdecznie. Zmiany opisywane w badaniu mają dwojaki charakter. Najczęściej jest to składowa zwyrodnieniowa kręgosłupa oraz wieloletni proces przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Bardzo często jako rezultat obecności w/w mogą pojawiać się silnie wyrażone dolegliwości bólowe oraz parestezje. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z neurochirurgiem. Nie wykluczone, że konieczny będzie zabieg operacyjny. W pierwszej kolejności jednak poleca się zastosowanie rehabilitacji.
Pozdrawiam
Paweł Baljon