Proszę o interpretację rozpoznania anatomopatologicznego

Wczoraj otrzymaliśmy wyniki badań histopatologicznych mamy (82 lata) Mama została przyjęta do szpitala z rozpoznaniem: C64 Tu renis sin. Stosowane leczenie: operacyjne - 55.5120 nephrectomia radicalis. Rozpoznanie anatomopatologiczne: nerka L o wym. 12x6x5 cm 2 obfitej torebce tłuszczowej. Na przekroju widoczny guz w części środkowej nerki, średnicy 3 cm, barwy żółtej z ogniskami krwotocznymi. Guz nacieka torebkę tłuszczową. 99583-586 - guz carcinoma clarocellulare renis (II stopień wg Fuhrman) 99587-589 - guz z torebką tłuszczową - guz nacieka torebkę tłuszczową 99590-591 - miedniczka - guz nie nacieka miedniczki 99592-593 - nerka niezmieniona - nephritis interstitialis 99594 - moczowód - sine laesionibus Lekarz powiedział nam tylko, że jest to guz złośliwy i zalecił kontrole za pół roku. Czy powinniśmy udać się na konsultacje do onkologa? Jak można sprawdzać (kontrolować), czy nie tworzą się przerzuty? Dziękuję serdecznie za pomoc.

ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Rzeczywiście opis badania histopatologicznego nerki usuniętej w operacji nefrektomii rakykalnej ukazał guz naciekający torebkę tłuszczową o charakterze raka nerkowokomórkowego (jasnokomórkowego), nie naciekający miedniczki nerkowej i moczowodu.
W związku z radykalnym, całkowitym wycięciem guza i nie stwierdzeniem zmian przerzutowych w badaniach wykonanych na pewno przed operacją (TK lub RTG klatki piersiowej i TK jamy brzusznej), aktualnie pacjentka nie wymaga leczenia uzupełniającego w postaci radioterapii. Proponowana obserwacja jest postępowaniem wg. przyjętych zaleceń w takim przypadku.
Kontrolne badania tj. usg jamy brzusznej i inne dodatkowe w zależności od dolegliwości, odbywają się co 2-3 miesiące.
Proszę być dobrej myśli. Zaawansowanie nowotworu wg. opisu histopatologicznego było małe, co za tym idzie rokowanie jest dobre.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.