Proszę o interpretację wyników krwi 4-miesięcznego dziecka

Proszę o interpretację wyników krwi 4-miesiecznego dziecka, będącego tuż przed kolejna dawka szczepienia. Dziecko od urodzenia miało stwierdzona lekką niedokrwistość i bierze żelazo (Actif...l). Robiliśmy wyniki, aby sprawdzić czy jest anemia. Podstawowe wyniki wyszły w normie tj. Hemoglobina 11,8g/dl (norma 10-18), leukocyty 12,4 tys/ul (5-19,5), erytrocyty 4,40 mln/ul (3,8-4,9), hematokryt 34,6% (30-38),plytki krwi 486 tys/ul (210-560) ale w wynikach pełnej morfologii krwi wyszły obniżone różne parametry płytek krwi PDW-8,8fl (norma 9,8-16,2), MPV-8,5fl (9,4-12,5) i P-LCR-12,1% (19,1-46,6) Podwyższone jest natomiast PCT 0,41% norma 0,2-0,4. Co mogą oznaczać takie wyniki? Po dziecku nie widać, żeby coś mu dolegało. Jutro oczywiście będzie badanie lekarskie, ale chciałabym poznać opinię jeszcze kogoś. I drugie pytanie, bo jutro mamy mieć kolejna dawkę szczepienia DTP, pneumokoki i pierwszą dawkę polio. Pierwsze szczepienie było szczepionkami na NFZ. Czy takie wyniki nie są przeciwskazaniem do szczepienia? Czy jeśli nie, to można szczepić na NFZ czy lepiej byłoby zmienić (jeśli można zmienic) na "delikatniejsza" 6w1 czy 5w1? Z góry dziękuję za odpowiedź!

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Niema w tych wynikach nic niepokojącego. Oczywiście należy je interpretować w odniesieniu do badania dziecka. Te wyniki nie są przeciwwskazaniem do szczepienia[również szczepionki 6w1]. Oczywiście do szczepienia kwalifikuje lekarz pediatra bezpośrednio przed szczepieniem. Pozdrawiam.