Interpretacja wyników testu ELISA i WB

ELISA: Borelioza IgG 7,10 U/ml; Borelioza IgM 32,54 U/ml. WBlot :IgM (+) - dodatnie (OSpC(+), IgG ujemne (tak mam w informacji od pani doktor). Mam 59 lat. Od kilku lat brak diagnozy - bóle i drętwienie rąk, bóle nóg, bioder, męczące poty i ogólnie złe samopoczucie. Nie pamiętam ukąszenia kleszcza. Parę lat temu jedynie ukąsiła mnie osa - miałam ogromny rumień. W X 2009 r. przez trzy tyg. antybiotyk i przez 5 tygodni w 2010r. Ostatnią tabletkę antybiotyku przyjęłam w ubiegłym tygodniu. Dolegliwości nie ustępują. Proszę mi jeszcze wyjaśnić, bo są sprzeczne poglądy na sprawę: czy można zarazić się boreliozą od drugiego człowieka?

Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Poglądy na sprawę nie są sprzeczne. Jak dotąd nie ma wiarygodnych danych na to, jakoby boreliozą można się było zarazić inaczej niż przez ukłucie kleszcza (np. przez przetoczenie krwi, kontakt seksualny czy w ciąży).

Była Pani 2-krotnie prawidłowo leczona. Nie sądzę, aby za Pani dolegliwości odpowiadała borelioza. Miana przeciwciał po kontakcie z chorobą mogą utrzymywać się na różnym poziomie przez wiele miesięcy, a nawet lat i nie wymaga to interwencji terapeutycznej. W przypadku bólów stawowo-mięśniowych nie wykazano jakoby wielokrotnie powtarzana terapia antybiotykiem przynosiła pacjentom korzyść. Raczej sugeruję szukanie innych przyczyn dolegliwości oraz stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.