Proszę o interpretację wyniku histopatologicznego i kolonoskopii

Interpretacja wyniku histopatologicznego i kolonoskopii -proszę o interpretację, czy taki obraz może wskazywać Crohna ,lub wzjg? ENDOSKOPOWO: Oceniono końcowy odcinek jelita krętego (10 cm) w jelicie krętym nieliczne ubytki śluzówki otoczone zmienionymi zapalnie kosmkami. W jelicie duża ilość treści żółciowej.W odbytnicy błona śluzowa zmieniona zapalnie, bez ubytków ,z częściowym zatarciem siatki naczyń. Poza tym w zakresie błony śluzowej zmian nie stwierdzono. Haustracja zachowana, perystaltyka prawidłowa. HISTOPATOLOGIA: 1 (jelito kręte) Fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego o pogrubiałych kosmkach , z obrazem rozrostu krypt. W blaszce właściwej błony śluzowej widoczne są grudki chłonne, obrzęk ,przekrwienie i skąpy naciek zapalny złożony z limfocytów, plazmocytów i eozynofilów. Nabłonek powierzchni kosmków z pomnożeniem komórek kubkowych (cecha przewlekłego zapalenia) 2-4 (wstępnica, esica, odbytnica) Fragmenty błony śluzowej jelita grubego o regularnie rozmieszczonych kryptach, z obrzękiem, wybroczynami krwawymi, grudkami chłonnymi i skąpym rozproszonym naciekiem zapalnym złożonym z komórek limfoidalnych w blaszce właściwej. Nie stwierdza się cech mikroskopowego (limfocytarnego, ani kolagenowego) zapalenia jelita grubego. miałam robioną kolonoskopię niedawno ze względu na biegunki jakich doświadczam od 15 do 30 x na dobę od 9 lat z silnymi bólami brzucha. Do tego zaburzone wchłanianie, niedobory witamin (szczególnie b12, kwasu foliowego, limfocyty podniesione w morfologii), kamica nerkowa, AZS to z objawów pozajelitowych, ob i crp zawsze w porządku ,natomiast kalprotektyna 349 przy normie 50. Była to moja 3 kolonoskopia w życiu. Poprzednie 2 kolonoskopie na oko pokazywały zdrowe jelito, w histopatologii za każdym razem nacieki zapalne- przewlekłe nieokreślone. W 2 był również polip ,który określono jako polip zapalny. Na nową kolonoskopię zostałam skierowana z podejrzeniem mikroskopowego limfocytarnego zapalenia jelit, które jednak się nie potwierdziło. Jest jakaś szansa, że to Crohn ,lub WZJG? Wizyte mam dopiero w polowie maja.

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Te wyniki które Pani przedstawiła nie wskazują jednoznacznie na Chorobę Crohna lub WZJG.